MOVE

Moje telo, môj chrám, oči otvorené dokorán, …
/Mike Spirit/

sagan Telo, pohyb, zdravie sú gorálkami na ruženci dnešnej doby. Vyzerať úžasne, byť zdravý, byť sexi a mega úspešní. Množstvo ľudí, ktorí nikdy nešportovali začínajú pravidelný alebo menej pravidelný pohybový režim, platia osobných couchov, trénerov, dietologov. Vyberajú športové oblečenie, obuv či výstroj tých najvyšších parametrov.

Začalo to asi v Amerike boomom aerobicu, joggingu, vzkriesenie jogy, diéty na milióny spôsobov. Dnes je v ponuke je Spartan-race, kruhový tréning ,tradičné maratóny, triatlony aj beh do schodov. Rôzne verzie a modifikácie. Štafeta, team či individual, preteky či bootcamp. Nepoviem nič nové, že toto všetko sa vracia ako móda. Vidím to však pozitívne. Teším sa. Tlieskam. Občas padne aj slza pozitívneho nadšenia. Naozaj. Moja vlastná.

BB Občas je to proste výnimočnosť chvíle. Chvíle, keď môžem byť pri tom, ako beží niekto svoje prvé preteky, ako teraz vo Zvolene pri Behu na Pustý Hrad. Tá radosť pre pri „ochutnávke trate a zistení veď to by som možno zvládol/zvládla… A výbuch radosti v cieli, keď naozaj preteky dobehli a boli užasnutí ,že to zvládli krásne. Občas padne aj slza pozitívneho nadšenia. Naozaj. Moja vlastná.

Peter Sagan, Mateja Tóth v cieli svetových podujatí so slovenským znakom v tomto roku alebo Nasťa Kuzminovú a Pala Hurajta v Banskej Bystrici na námestí s olympijskými medailami na krku pred pár rokmi. Ako zdanlivo nespojiteľné spojiť??? Chceme sa podobať na nejaké vzory, ved ako deti sme mali v detských izbách plagáty športovcov nad hlavami, teda nie plagáty ale vystrihovance z časopisov. Ja som mala I. Stenmarka, bratov Mairovcov a I.Kosteličovú.

To ako sa z nás amatérov stanú športovci a máme krásne ciele je aj môj príbeh. ingemarJe príjemne, keď môžeme debatovať s kamarátmi či kamarátkami začiatočnícke a amatérske dilemy. Nikto tomu nerozumie lepšie a s vačšou pokorou neodpovedá ako jeden z Vás, ktorý sa prehrýza záplavou zaručených odporučení z webu, svojho okolia ,kde sú „ozajstní pretekári „ s ročnými plánmi, paleo či low sugar dietami , zaručenými hydratačnými nápojmi /izo tonické či hypotonické???/,kľúčovými podujatiami sezóny tréningovými denníkmi a samozrejme rôznymi šport-testermi alebo záznamovými zariadeniami na telefónoch vo forme aplikácii a hight tech výstrojou minimálne z karbonu…

A viete čo, ja sa snažím sa zachovať chladnú hlavu a nebyť lapená do špirály kompetetívneho tlaku.
Bežať a športovať pre radosť, tričko, rezeń v cieli či výhru v tombole.
Vám prajem aby ste tiež našli tu správnu rovnováhu!

IMG_2072 IMG_3620 IMG_8588

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *