Práca až do vyčerpania-šport až za hranice: WORK or DIE.

Pracujem na úrazovom oddelení,v službách na urgente veľkej nemocnice. Je to práca, ktorá ako celý medicínsky život, má svoje svetlé aj svetlejšie momenty.
Uraz to je sumár pozostávajúci z veľa bolesti, bizardných časových a priestorových okolnosti, občas sú to aj úsmevné príbehy, niekedy naopak dokonca ale i zovreté päste,.My ako personál „urgentu“ potom fungujeme ako pufrovací roztok pre trápenie, plač, občas aj hnev.
To všetko prinesie do života pacienta a personálu úraz.
Ste prekvapený, že občas sa nám podarí pacienta „otočiť“ na veselosť? Áno, veď sa nestalo nič vážnejšie….Sú aj takí, čo si to uvedomia, to je potom radosť z poznania, že to nejako zvládnu.
Ja a moji kolegovia si na našej strane uvedomujeme často, že sme šťastne zdravý, aj keď nás tiež kadečo trápi, že sme vďační, že aj naši blízky sú OK.
Veľa krát sme ale proste sprievodcami pacientov pri ich trápení, keď im pomôžeme a pacienti sa uzdravujú, je to krásna náplň práce.
Prierezovo vidíme pracovné úrazy, zamestnanci veru často veľmi vyčepaní, poškodí ich nejaká mechanická sila , dopravné nehody, partnerské násilie/ na ženách ale dnes už aj na mužoch nie je príjemná vec už v princípe, vážne športové úrazy ale aj športové primadony, domáce úrazy, opilcov rôznych vekových kategórii, kombinácie s inými návykovými látkami,Vidíne aj tzv. “rentierov“ čiže úrazová drobnosť s diagnózou Mám poistku…Pacienti sú unavení, krvaví, spotení, niektorí bezdomovci aj so svojou „zoologickou záhradou“
Niektorých doma nik nečaká s inými zas príjde polovica ulice.
Milujem tú prácu a svoj team v ten deň mám za svoju náhradnú rodinu. Smejeme sa, hneváme sa, jeme spolu aj maškrtíme, občas musíme jeden druhého krotiť v ťažkých situáciách…Občas spolupracujeme s políciou. A čo naše rodiny..? Svoju máme v hlave, nechávame ju doma, v bezpečí a tešíme sa domov ,čím ťažšia smena o to viac.
Ako teda oddychujeme? O zdravotníkoch sa hovorí, že sú závislí na adrenalíne, musím to potvrdiť.
Aj keď chemicky adrenalín a endorfíny, nie ta istá skupina, aj ja som závislá. Od neba na mojou hlavou akokoľvek zamračeného, či prší a sneží, nie som fanúšikom indoor športov, musím mimo neónky a klimatizáciu, obývačkou je príroda. Samozrejme mám takých priateľov ako ja, čo sa presúvajú von a občas skúšam pretekať, ako hovorím pre tričko účastníka, tombolu a dobrý rezeň v cieli. Som však pomaly v kategórii veterán, čo neznie vábne… Je nás tam akosi pomenej, ale riadne veselé postavičky a výnimočné osobnosti. Občas sa ponaháňame a v cieli sa objímame. Máme športového ducha a horalské srdce. Zlepšujeme si časy na rovnakej trati a často však hľadáme nové výzvy. Tak je to s nami veteránmi…
Rok 2016 pre mňa- to bola aj triatlonová premiéra, vážne plavecké tréningy s p. Križkom, štafetový a mýtický Štefánik trail, štafeta na Triathlon attack, niekoľko polmaratónov v krásnych kútoch Slovenska ,duatlon a v realite kilometrov „šprint vo Zvolene na Pustý Hrad“. Bolo to úžasné -hektické, vyčepávajúce Som nesmierne vďačná za zdravie, za krásne zorganizované preteky teamom organizátorov, konkurentkám a svojej “cigánskej „ krvi, čo ma ženie vpred.
Koniec roku 2016 bilancujem aj ináč .Rôzne veci nás v živote inšpirujú, osobnosti, priatelia, vek.. Pre mňa boli výzvou posunúť sa aj rodinné udalosti, mala som sa stať babkou. Bola som pri tom keď sa môj šarmantný vnúčik rozhodol, že je čas prísť na svet a potešili sme sa všetci. No a bežné dni? rodičia sa točia, podľa jeho hodín a želaní. Ja si vychutnávam šlahačku. A tou je bilancia takéhoto charakteru.

Štefánik trail 23,1 km prevýšenie 1395 m umiestnenie štafety 5.
Oravaman 1/37/14 km prevýšenia 1500 m 4.miesto
Triathlon attack 126 km prevýšenie 2600 m bike/štafeta
O2 Kordiky extrém 26,7 km prevýšenie 1250 m 11.miesto
Beh na Choč 6,5 km prevýšenie 1020 m 12.miesto
Mikulášska chata duatlon 10/8,5 km prevýšenie 470/880 m bike/beh 3.miesto
Sky race Chopok 22 km prevýšenie 1400 m 1.miesto
BB maratón štafeta 7 km prevýšenie 150 m beh 2.miesto ženské štafety
Donovalský drapák 20 km prevýšenie 600 m beh 3.miesto
Krížna Krížom krážom 24km prevýšenie 1300m beh 3 miesto
Koniec v roku 2016- bilancujem, teším sa, príde oddych regenerácia- sauna, masáže, krykomôrka, kino a trošku kultúry. Užite si krásnu jeseň aj Vy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *