Hore-Dole-Derešom 2023

25. februára bolo na programe Slovenského pohára v Skialpinizme jeho 5. kolo. Miesto deja - oblasť Derešov v Nízkych Tatrách. Za náš klub štartovali Jarmila Tyrril-Halajová a Veronika Gandžalová. Obe žienky majú náš veľký obdiv už len za zdolanie traťe v náročných podmienkach a gratuláciu za umiestnenie: Jarmila 2. miesto celkovo i v kategórii Masters Women, Veronika obsadila medzi ženami celkové 7. miesto. Baby, vďaka za skvelú reprezentáciu klubu.

Ďalej už postrehy a dojmy Veroniky:

V mojej prvej (ozajstnej) skialpovej sezóne sa medzi pretekmi rozhodne najviac vynímajú ,,HORE – DOLE – DEREŠOM“ 2023, ktoré boli pre mňa tak silným zážitkom, že som v cieli mala slzy v očiach. Mám rada technické trate, ťažké poveternostné podmienky, mám rada preteky, ktoré vyžadujú komplexnosť pretekára, preteky, v ktorých si siahaš na dno svojich síl. A presne takéto boli tento rok Dereše. Zároveň išlo o 5. kolo Slovenského pohára v Skialpinizme v sezóne 2022/2023. Trať mala dĺžku 13km/ prevýšenie 1800m. Už samotné počasie hovorilo o tom, že nič nebude zadarmo. Zimu znásoboval silný vietor v horných častiach trate, kvôli ktorému bol posledný štvrtý výstup na hlavný hrebeň skrátený, ale tešiť sme sa nemohli. Namiesto toho nám pridali ďalší piaty výstup, na konci ktorého nás čakali dve zamrznuté baby od organizátorov krčiace sa vo vykopanej snehovej jame. Výstupy v týchto častiach boli dosť strmé a tak sme si museli obuť mačky a naviazať sa na lano. V ruke cepín, z ktorého mi poriadne omŕzali prsty. Silný vietor mi párkrát zobral dych, no aj tak som si užívala každý jeden krok. Zjazdy sme si vychutnávali v hustom lese aj na strmých stenách Derešov. Zo všetkých pretekov, ktoré som tento rok absolvovala, mi zjazdy vyhovovali najviac práve tu, hlavne kvôli tvrdšiemu podkladu a technickým pasážam. Najskôr to vyzeralo, že sa budeme pasovať s poriadne ľadovými plochami, pred pretekmi však trochu nasnežilo a za mňa tak boli ideálne podmienky na lyžovanie. Toto sú moje pocity, faktom ostáva, že v zjazdoch mám nohy slabé, a do budúcna na tom budem musieť popracovať. Do cieľa som prišla celkovo ako 7. žena s časom 3:06:45hod.