MEGA PETER FRAŇO, SVETOVÝ SLOVENSKÝ PRETEKÁR V SKYRUNNINGU!!!

Práve pred pár dňami dosiahol Peter Fraňo super výsledok, keď 3.8.2019 v rámci svetovej série dosiahol skvelé  5.miesto  v Tromso Skyrace!!!

Ešte pred tým sme s ním robili článok po fantastickom traťovom rekorde PF na Non-Stop Beh Hrebeňom NT.

 

Z Tvojho športového životopisu vieme, že si sa venoval do istej času svojho života úplne inému športu-fotbalu. Neskôr si sa presadil v skialpinizme. Slovenskom presnejšie jeho horsko- bežeckou komunitou sa už niekoľko rokov intenzívne a intenzívnejšie skloňuje Tvoje meno.

 

Stali sa horské behy Tvojou jednotkou a skialpinizmus je len prípravou?

 

Ja tieto dva športy nedelím na hlavný, šport a doplnkový resp. prípravu. V zime sa venujem skialpinizmu, nebehám takmer vôbec a v lete behám. Keby bol u nás sneh celý rok, pravdepodobne by som nebehal vôbec. Je pravda, že sa mi asi viac darí v behu ako v skialpinizme ale to sa možno zmení :)

 

Ako vyzerala Tvoja sezóna pred rokom, myslím ciele- plány-partneri?

 

Moje ciele sú každý rok rovnaké, byť lepší ako som bol minulú sezónu a aby ma to čo robím stále bavilo čo sa mi zatiaľ darí. Každú sezónu sa snažím ísť aj na nejaké preteky do sveta, porovnať sa so svetovou konkurenciou.

 

 

Čo máš nove v tejto sezóne?

 

Začal som byť trochu materiálne podporovaný značkou Salomon, ináč nemám nič nové, stále študujem v BB, skončil som 2.ročník a brigádujem na Chate M. R. Štefánika.

 

Pokorenie traťového rekordu po 19 rokov je skvelý výsledok....sa podarilo práve Tebe-ako si to celé vysvetľuješ ?

 

Pre mňa osobne to bol jeden z mojich najlepších pretekov aké som bežal. V ten deň vyšlo všetko ako som si naplánoval. Preteky som bežal už štvrtýkrát takže som vedel do čoho idem a chcel som sa pokúsiť spraviť čo najlepší čas.

 

Myslíš, že je možné ešte zlepšiť ten čas, ako hovorí Igor Buček pod 4 hodiny? 

 

To je o sedem minút rýchlejšie ako som bežal teraz. Na takto dlhej trati to nie je veľa takže možné to je. Pre mňa by však museli byť lepšie podmienky (chladnejšie) poprípade by určite pomohlo keby bežalo na takýto čas viac bežcov aby sa potiahli. Chcel by som sa o to niekedy pokúsiť.  Keby prišli bežci svetovej triedy tak by sa to bežalo hlboko pod štyri hodiny. Aj niektorý slovenský bežci by to podľa mňa vedeli bežať veľmi rýchlo, mohli by to prísť vyskúšať. 

Ktorých bežcov zo Slovenska by si rad videl ako konkurenciu na tejto trati po svojom boku ?

 

Je množstvo kvalitných bežcov na Slovensku ale osobne by som bol zvedavý na časy bežcov ako napríklad: Martin Halasz, Majo Priadka, Miro Hraško... oni by to bežali podľa mňa veľmi rýchlo.

Samozrejme behov je množstvo a niektorý bežci uprednostňujú iné vzdialenosti alebo iné preteky.

 

Aké svetové podujatia si tento rok už abslovoval a kam sa ešte chystáš?

 

Tento rok som bol už na Majstrovstvách sveta v Ultra-traile v Portugalsku a chystám sa ešte na preteky zo svetovej Skyrunningovej série: Royal Gran Paradiso (ITA), Tromso Skyrace (NOR), Pirin Ultra Skyrace (BUL) a ešte preteky OCC v rámci UTMB týždňa v Chamonix (FRA)

 

Ideš  sériu podujatí Gold Series-priblíž nám prosím viac tento formát?

 

Golden Trail Series je séria najprestížnejších horských behov kde sa stretávajú najlepší bežci sveta. Tento rok sa vytvorila Golden Trail National Series v rámci Česka a Slovenska. V tejto sérii sú 4 preteky (2 na Slovensku, 2 v Česku) plus finále. Zbierajú sa body za umiestnenia a celkovému víťazovi série budú budúci rok hradené preteky zo svetovej Golden Trail Series. V auguste sa koná finále a ja som momentálne na druhej priečke takže uvidíme ako to nakoniec dopadne.

 Článok sme pripravovali po fantastickom traťovom rekorde PF na Non-Stop Beh Hrebeňom NT.

# Stlačte enter alebo ESC pre ukončenie