Mikuláš na baterky

Mikuláš na baterky“

9. ročník Mikulášskeho charitatívneho behu

Ak náhodou už máte deti, pozrite sa do spodného šuplíka, kde máte uložené záložné baterky do hračiek, hodiniek, ovládače. Sú tam aj tie tzv. „gombíkové“?

Gombíková baterka obsahuje ortuť, alkalický roztok a rôzny obsah ťažkého kovu ako napríklad lítium. Je vo veľkosti od 8-25mm, obsahuje kladný (+) a záporný (-) náboj. Mechanizmus jej pôsobenia po prehltnutí je rôzny, ale vždy nebezpečný!

Pôsobením kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku dochádza k „otvoreniu“ baterky, z ktorej uniká alkalický roztok. Aj „zavretá“ baterka vadí, v prostredí čreva, kde sa nachádzajú elektrolyty prechádza baterkou prúd. Alebo stačí, že tam len je a v mieste zúžení tlačí na zdravé tkanivo. To všetko spôsobuje odumretie tkaniva s možnou perforáciou (prederavením) čreva. Vadí dokonca aj tá vybitá baterka, ale menej. Najnebezpečnejšia je v pažeráku, kde sa nachádzajú prirodzené zúženia.

Perforácia časti čreva je veľmi závažný stav, ktorý si vyžaduje chirurgickú liečbu a je často spojený so závažnými komplikáciami. Aby sa tomu zabránilo, sú baterky vyberané endoskopicky pomocou kamery a príslušných nástrojov.

A toto je pre Vás rodičia. Príbeh o prehltnutej baterke, ktorý ukazuje, ako nebezpečné baterky sú. Príbeh o našej Zare.

Zara má teraz 4 roky, je typické, veľmi zvedavé batoľa, ktoré prehltlo pred vyše rokom baterku. Prehltnutá baterka (vo veľkosti 1€) sa prilepila na stenu jej pažeráka. Spôsobila drobné prederavenie pažeráka a aj najväčšej tepny, priamo za pažerákom- aorty. Z tejto “dierky” následne Zara niekoľkokrát skoro vykrvácala a bolo ju treba oživovať. Zaru sa vďaka odborníkom podarilo zachrániť, a v detskom kardiocentre dierku v tepne úspešne uzatvorili. Závažné krvácanie však spôsobilo stav podobný mŕtvici a tak Zarina pravá ruka a noha nefungujú na 100%.

Občianske združenie Crazy WoMen Active Planet_BBa Neónky sa rozhodli, že výťažok z 9. ročníka Mikulášskeho behu bude určený na kúpu špecialneho bicykla- typ MOTOmed gracile, ktorý slúži na posilňovanie a udržanie svalovej sily (cena bicykla 2650 eur). Tento bicykel venujeme našej Zare.Tlačová správa

# Stlačte enter alebo ESC pre ukončenie